Kamień nazębny

Kamień nazębny to zmineralizowane złogi występujące przy linii dziąseł, powstające z zalegających na zębach resztek jedzenia. Wpływ na powstawanie kamienia nazębnego mają produkty przemiany materii bakterii, a także substancje znajdujące się w ślinie.

Kamień nazębny – Objawy i przebieg

Występują 2 rodzaje kamienia nazębnego: poddziąsłowy i naddziąsłowy. Kamień naddziąsłowy najczęściej znajduje się na przednich dolnych zębach (pomiędzy kłami) od strony językowej oraz na górnych trzonowcach od strony policzkowej. Może wystąpić on już u dzieci od 8 roku życia. Kamień poddziąsłowy jest niewidoczny gołym okiem, jest twardszy i mocniej przylega do zęba przez co trudniej go usunąć.

Bardzo ważne jest regularne usuwanie kamienia ponieważ oprócz mało estetycznego wyglądu zębów jego obecność prowadzi również do stanów zapalnych dziąsła i przyzębia, powiększenia się patologicznych kieszonek dziąsłowych, w dalszym ciągu do paradontozy, recesji, owrzodzenia lub martwicy dziąseł, a w ostateczności do utraty zębów. Jedyną możliwością usunięcia kamienia nazębnego jest wizyta u stomatologa, który za pomocą ultradźwięków usunie powstały kamień. Zabieg może być wykonywany przez lekarza stomatologa, bądź przez higienistkę stomatologiczną.

Kamień nazębny – Kiedy udać się do lekarza

Podczas zabiegu pacjent może odczuwać pewien dyskomfort. W przypadku odczuwania bólu można podać miejscowe znieczulenie w najbardziej wrażliwych miejscach. Możliwe jest również rozłożenie zabiegu na więcej niż jedną wizytę. W zależności od podatności na odkładanie się kamienia zaleca się powtarzanie zabiegu w zakresie od 3 do 12 miesięcy.

Kamień nazębny – Leczenie

Aby zminimalizować tworzenie się kamienia należy pamiętać o codziennej domowej profilaktyce jamy ustnej poprzez co najmniej dwukrotne codzienne mycie zębów, stosowanie nici dentystycznych oraz płukanek do jamy ustnej.