RTG i tomografia 3D zębów

Najczęściej zadawane pytania:


1. Jak przygotować się do badania rtg?
Przed wykonaniem zdjęć pantomograficznych i cefalometrycznych (2D) oraz tomograficznych (inaczej 3D, CT, CBCT, tomo) należy zdjąć wszelkie ozdoby głowy i szyi tj. kolczyki, spinki, łańcuszki, okulary itp., oraz wyjąć z ust posiadane ruchome uzupełnienia protetyczne. Aparaty ortodontyczne nie przeszkadzają w wykonaniu zdjęcia.

2. Czy są jakieś przeciwskazania badania rentgenowskiego?
Głównym powodem zaniechania badania rtg jest ciąża pacjentki. Muszą wystąpić szczególne wskazania do wykonania takiego badania. Badania wykonywane są tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy ich przeprowadzenie jest bezwzględnie konieczne. RTG u kobiet w wieku rozrodczym, szczególnie u tych dyspozycję otrzymujemy od lekarza opiekującego planujących ciążę, powinno być optymalnie wykonane w I fazie cyklu miesiączkowego, tak by zminimalizować ryzyko uszkodzenia gamety lub zapłodnionej komórki jajowej przez dawkę promieniowania. Dlatego zawsze prosimy kobiety o poinformowanie personelu przed wykonaniem badania o możliwej ciąży.

3. Kiedy wykonać zdjęcie pantomograficzne, a kiedy tomografię?
Zdjęcie pantomograficzne jest zdjęciem poglądowym, które w niewielkim stopniu pokazuje stan zdrowotny uzębienia, ale ze względu na małą dawkę jest zalecane jako zdjęcie pierwszego etapu leczenia. Jako pierwsi na rynku posiadamy możliwość wykonania zdjęcia tomograficznego, którego dawka jest porównywalna do dawki przy tradycyjnej projekcji panoramicznej (tzw. szybki skan).
Badanie tomograficzne uzyskuje przestrzenny model tkanek pacjenta i umożliwia bardzo dokładną analizę, postawienie prawidłowej diagnozy oraz szczegółowe przeprowadzenie zabiegu.

4. Jak duża jest dawka promieniowania i jak często można wykonywać badania rentgenowskie?
Nasze pracownie wyposażone są w aparaty z generatorami wysokiej częstotliwości, dzięki czemu dawka promieniowania jest ok. 20 razy mniejsza w porównaniu do tomografii szpitalnej. Pochłonięte promieniowania podczas skanu tomograficznego całej szczęki odpowiada 5-godzinnemu lotowi samolotem, czyli jest niewielka. Dodatkowo, podczas każdego badania Pacjent zabezpieczany jest ołowianym fartuchem. Badanie rentgenowskie można wykonać tak często jak jest to konieczne i niezbędne dla poprawnego leczenia.

5. Czy na badanie rentgenowskie konieczne jest skierowanie?
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn 18 lutego 2011r w sprawie warunków bezpieczeństwa stosowania promieniowania jonizującego (rentgenowskiego) dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej – Dz. Ust. Nr.51, skierowanie od lekarza z jego podpisem, pieczątką i celem badania jest niezbędne.

6. Czy takie badania są bezpieczne?
Zdecydowanie tak! W naszej Pracowni spełniamy wszystkie wymogi dotyczące bezpiecznego stosowania promieniowania rentgenowskiego, a dodatkowo posiadamy nowoczesny cyfrowy aparat, który wykorzystuje możliwie jak najniższe dawki promieniowania przy doskonałej jakości obrazowania.

7. Czy badania rentgenowskie są bolesne?
Oczywiście, że nie! Promieniowanie rentgenowskie nie jest odczuwalne przez człowieka i jest w pełni bezbolesne.

8. Jak dostarczane są wyniki i jak długo będę musiał/-a czekać?
Wyniki są dostępne bezpośrednio po badaniu. Czas oczekiwania nie przekracza 5 minut.

9. Jak długo trwa badanie?
Czas wykonania zależy od rodzaju badania jaki otrzymaliście Państwo od lekarza dentysty. Podstawowe oraz najczęściej zlecane zdjęcie zębów to pantomogram i w naszych pracowniach trwa to niespełna 14 sekund. Tomografie 3D CBCT trwają również 14 sekund. Najkrócej trwa tomografia pozabiegowa – jedyne 4,9 sekundy. Badania 2D stawów skroniowo-żuchwowych wynosi 6,2 sekundy, a zdjęcie skrzydłowo-zgryzowe (pantomografem) L i P – 7,2 sekundy. Czas wykonywania pozostałych badan 2D nie przekracza 14 sekund. Są to jedne z najkrótszych czasów ekspozycji aparatów rentgenowskich jakimi dysponują firmy. Firma Ray, której sprzęty posiadamy bardzo dba o Państwa bezpieczeństwo!

10. Czy sprzęt, na którym wykonujemy zdjęcia jest dobry? Albo czy jakość zdjęć i bezpieczeństwo pacjentów, a marka sprzętu ma jakieś znaczenie ?
Posiadamy bardzo zaawansowany sprzęt do tomografii firmy RAY.W latach 2010-16 był częścią koncernu SAMSUNG i rozwijał dla nich rentgeny medyczne. Sprzęt jaki posiadamy w naszej przychodni jest zawsze najnowocześniejszy, nie wyeksploatowany, a co najważniejsze badania RTG wykonywane są z minimalną dawką jaka jest potrzebna do zrobienia ostrych i wyraźnych zdjęć.