Licówki porcelanowe

Licówki porcelanowe
Największym uznaniem Pacjentów i lekarzy cieszą się licówki porcelanowe. Są one najlepszym, a zarazem najbardziej trwałym uzupełnieniem protetycznym. Przed wykonaniem licówek stomatolog zapoznaje się z oczekiwaniami naszych pacjentów w kwestii kształtu, koloru oraz wielkości zębów.

Czym są licówki?

Licówki są to cienkie nakładki – nakładane na na wcześniej przygotowany ząb oraz przednie powierzchnie zębów, dzięki którym można skorygować kolor zęba na znacznie bielszy, kształt na prostszy bez konieczności wykorzystania aparatu ortodontycznego. Dzięki nim można skorygować nie tylko kształt i kolor zęba, ale również zlikwidować charakterystyczne przerwy pomiędzy zębami. Nakłada się je na podobnej zasadzie jak tipsy na paznokcie.

Licówka a korona
W przypadku koron leczenie jest dużo bardziej inwazyjne ponieważ aby nałożyć koronę należy spiłować dużą warstwę szkliwa. Licówki porcelanowe są niezwykle cienkie – mają do pół milimetra grubości- i zakłada się je na zęby, które zostały jedynie minimalnie oszlifowane. Korony zakłada się kiedy ząb jest zniszczony ewentualnie po leczeniu endodontycznym. Należy dodać iż na zęby, które były leczone kanałowo nie wykonuje się licówek.

Różnica licówek porcelanowych a kompozytowych.
Licówki kompozytowe są wykonane z materiału, z którego robi się wypełnienia w ubytkach zębowych. Są one mniej trwałe niż licówki porcelanowe. Ich zaletą jest to, że aby je założyć, wystarczy tylko jedna wizyta. Wymagają nieznacznego zebrania warstwy szkliwa zęba.

Czasami wykorzystywane są jako licówki tymczasowe które zakłada się na czas oczekiwania na licówki z porcelany. Licówki z kompozytu maskują przebarwienia, korygują kształt zęba lub odtwarzają tkanki zęba. Efekt końcowy przy obu rodzajach licówek może być podobny, lecz po pewnym czasie na kompozytach mogą pojawić się przebarwienia spowodowane osadem.