Jednym z najczęściej wykonywanych profesjonalnych zabiegów higienicznych w obrębie jamy ustnej jest piaskowanie zębów. Polega ono na usunięciu płytki nazębnej oraz powierzchownych przebarwień za pomocą urządzenia zwanego piaskarką.
Rozważania na temat piaskowania zębów warto zacząć od wyjaśnienia, czym jest płytka nazębna. Mianem tym określa się lepki osad o lekko brązowym zabarwieniu, który powstaje z pozostałości pokarmów, obumarłych komórek błony śluzowej oraz drobnoustrojów zamieszkujących jamę ustną. Osad ten – jeśli nie jest regularnie usuwany – oblepia zęby, a znajdujące się w nim bakterie osłabiają szkliwo, powodując próchnicę. Z biegiem czasu płytka nazębna twardnieje, przekształcając się w kamień nazębny. Jego duże ilości zwiększają natomiast ryzyko zachorowań na schorzenia przyzębia. Aby zachować zdrowie i urodę zębów, płytkę nazębną należy regularnie usuwać. Niestety, samo szczotkowanie bywa niewystarczające – wówczas z pomocą przychodzi piaskowanie zębów.
Piaskowanie zębów – wskazania i przeciwwskazania
Co do zasady, piaskowanie zębów można przeprowadzić u każdego pacjenta, któremu zależy na estetycznym wyglądzie i zdrowiu zębów. W takich przypadkach wystarczający jest jeden zabieg co pół roku. Nieco częściej – nawet co trzy miesiące – piaskowanie zębów wskazane jest u palaczy, osób pijących dużo kawy i herbaty oraz z tzw. zębami stłoczonymi, które trudno dokładnie oczyścić podczas codziennego szczotkowania. Regularne piaskowanie zębów usuwa osad i powierzchowne przebarwienia, a także pomaga zapobiegać najczęstszym chorobom jamy ustnej.
Istnieje również kilka przeciwwskazań do piaskowania zębów. Zabiegu nie przeprowadza się m.in. u pacjentów ze stanem zapalnym dziąseł i jamy ustnej, owrzodzeniami lub uszkodzeniami błon śluzowych, a także borykających się z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu płuc.
Jak przebiega piaskowanie zębów?
Piaskowanie zębów jest zabiegiem bezbolesnym – jedynie niewielki odsetek pacjentów odczuwa po nim dyskomfort w postaci podrażnienia dziąseł. Trwa on około 30 minut. W jego trakcie stomatolog za pomocą specjalnego urządzenia zwanego piaskarką pod wysokim ciśnieniem i z wykorzystaniem pewnej ilości wody rozpyla w jamie ustnej piasek dentystyczny. Dociera on nawet do najtrudniej dostępnych powierzchni zębów, usuwając osad oraz drobne przebarwienia. Następnie piasek jest za pomocą ssaka odsysany z jamy ustnej. Piaskowanie jest często łączone z zastosowaniem lakieru fluorkowego, którego aplikacja ma na celu wzmocnienie szkliwa.
Zalecenia po piaskowaniu zębów
Piaskowanie zębów nie wymusza na pacjentach zbyt uciążliwych zmian w normalnym trybie życia. Przez 2-3 godziny po zabiegu nie wolno tylko pić kawy, herbaty ani mocno barwiących soków i napojów, gdyż w tym czasie zęby są nieco mocniej narażone na przebarwienia. Należy przy tym pamiętać, że utrzymanie efektów piaskowania zębów jest zależne od poziomu higieny jamy ustnej – zęby należy myć po każdym posiłku przez 2-3 minuty, stosować nici dentystyczne, płyny do płukania ust, a także regularnie odwiedzać dentystę.