Protetyka stomatologiczna

UZUPEŁNIENIA PROTETYCZNE

Protetyka zajmuje się odtwarzaniem pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich masywnym uszkodzeniu. Utracone uzębienie to poważny problem nie tylko ze względów estetycznych, ale również praktycznych. W naszych gabinetach proponujemy pacjentom wszelkie możliwe dla niego najlepsze rozwiązania i doradzamy w podjęciu odpowiedniej decyzji.

Zajmujemy się wykonywaniem:

  • koron i mostów metalowo-porcelanowych i pełnoceramicznych
  • tradycyjnych protez całkowitych oraz częściowych
  • protez szkieletowych
  • licówek porcelanowych
  • protetyki na implantach

KORONY I MOSTY

Korona protetyczna jest stałym uzupełnieniem protetycznym odtwarzającym znaczny ubytek korony klinicznej zęba. . Korona protetyczna bywa również częścią mostu protetycznego, którego wykonanie umożliwia uzupełnianie braków międzyzębowych. Korony protetyczne są często stosowanymi odbudowami pojedynczych zniszczonych zębów, których dalsze leczenie poprzez zakładanie wypełnień nie jest możliwe. Korona służy do przykrycia całego zdefektowanego zęba, poprawia jego wygląd i nadaje kształt. Kolor koron protetycznych dobiera się do swojego naturalnego odcienia zębów.

Jak wykonujemy korony i mosty?

Pierwszym etapem przed wykonaniem korony lub mostu jest oszlifowanie zęba, aby pomniejszyć jego wielkość, tak by uzyskać miejsce dla estetycznie wykonanej korony. Następnie lekarz wykonuje odpowiedni wycisk, na podstawie którego jest przygotowywany model do wykonania korony. Na tej wizycie również dobieramy kolor korony tak, by pasował do całości uzębienia pacjenta. Tak przygotowany wycisk przekazujemy do laboratorium protetycznego, z którym na stałe współpracujemy i po określonym czasie (zazwyczaj 1,5 tyg.)otrzymujemy gotową pracę i umawiamy pacjenta na jej zacementowanie.

Korona osadzana jest za pomocą specjalnego cementu przez lekarza. Po odczekaniu, aż cement zwiąże, pacjent wychodzi z gabinetu z nowym, pięknie wyglądającym i służącym na długie lata zębem.
Natomiast most protetyczny zaleca się w przypadkach, gdy musimy zastąpić więcej brakujących zębów. Procedura wykonania jest taka sama, jak w przypadku koron, zmienia się tylko ilość oszlifowanych zębów. Również kolor jest dopasowywany do całości uzębienia pacjenta.

Protezy częściowe i całkowite

W przypadku, gdy pacjent decyduje się na protezę, przy całkowitym braku uzębienia rozwiązaniem jest proteza całkowita. Jeżeli natomiast pacjent posiada własne zęby, proponujemy protezę częściową. Są to protezy tradycyjne wykonane na akrylu, które z powodzeniem zastępują utracone zęby.

Protezy szkieletowe

Są to częściowe protezy ruchome, które wykonujemy w przypadku, gdy braki zębów są zbyt rozległe, by uzupełnić je mostem. Wykonane są z metalowego szkieletu zaopatrzonego w klamry. Zapewniają większy komfort użytkowania i dużo lepszą trwałość. Użytkowanie ich jest bardziej higieniczne.